Choroba alkoholowa – Porady

Home / Choroba alkoholowa – Porady

Choroba alkoholowa i skutki nadużywania alkoholu – Porady

Według definicji alkoholizm to spożywanie zazwyczaj w dużych dawkach alkoholu przez alkoholika, które jest spowodowane przymusem o charakterze psychicznym i somatycznym, nie podlega jego woli, jednak możliwe jest jego powstrzymanie i utrzymanie abstynencji. Mechanizm powstawania uzależnienia nie jest do końca wyjaśniony, ale ma bezpośredni związek z ciągłym lub cyklicznym nadużywaniem alkoholu. Rodzaj napoju alkoholowego nie ma znaczenia – człowiek nie uzależnia się od konkretnego piwa, wina, wódki, whisky czy koniaku, ale od zawartego w tych napojach alkoholu.

Pozostałe objawy choroby alkoholowej to:

  • zmiana tolerancji na alkohol (podwyższenie lub obniżenie – by uzyskać ten sam stan, co kiedyś, trzeba wypijać mniej lub więcej),
  • objawy odstawienne: niepokój, drażliwość, poty, skurcze mięśniowe, dreszcze i drżenie kończyn, nudności,
    koncentracja życia
  • koncentracja życia wokół picia, poszukiwanie okazji do sięgnięcia po alkohol,
  • luki w pamięci i świadomości (tzw. „dziury pamięciowe”, które pojawiają się po spożyciu alkoholu),
  • nawroty do picia po próbach utrzymywania czasowej wstrzemięźliwości.

Istnieje test AUDIT (Alcohol Use Disorders Identification Test) polecany przez Światową Organizację Zdrowia, Jest to badanie składające się z kilkunastu pytań, do których wypełnienia potrzebna jest umiejętność przeliczenia wypijanego przez Ciebie alkoholu na porcje standardowe. Przy każdym z zapytań podane są warianty odpowiedzi wraz z punktacją w nawiasach.

O wiele krótszy jest test CAGE, który polega na odpowiedzi na następujące pytania:

  • Czy zdarzały się w Twoim życiu okresy, kiedy odczuwałeś konieczność ograniczenia swojego picia?
  • Czy zdarzało się, że różne osoby z Twojego otoczenia wprawiały Cię w zdenerwowanie uwagami na temat spożywania alkoholu?
  • Czy zdarzyło się, że odczuwałeś wstyd lub wyrzuty sumienia z powodu swojego picia?
  • Czy miały miejsce sytuacje, gdy tuż po przebudzeniu się pierwszą rzeczą było sięgnięcie do kieliszka, aby postawić się na nogi (picie na pusty żołądek) lub uspokoić nerwy?

Już jedna odpowiedź twierdząca może świadczyć o podejrzeniu istniejącej choroby alkoholowej. Jeśli zastanawiasz się, czy jesteś uzależniony od alkoholu lub obawy takie mają najbliższe Ci osoby, odpowiedz sobie szczerze na powyższe pytania. Jeżeli niepokoi Cię picie kogoś bliskiego, również możesz zachęcić go do wypełnienia powyższego testu.

Skutki nadużywania alkoholu: układ pokarmowy

Zaburzenia i dolegliwości układu pokarmowego są pierwszymi objawami nadużywania alkoholu. Problemy mogą dotyczyć całego przewodu pokarmowego począwszy od jamy ustnej a kończą na odbytnicy. W obrębie błon śluzowych znajdujących się w układzie pokarmowym mogą rozwijać się stany zapalne. Może dojść do wystąpienia krwawień, lecz są pacjenci bardziej podatni na pojawienie się różnych uszkodzeń układu, takich jak owrzodzenia żołądka, czy dwunastnicy.

Skutkami nadużywania alkoholu dotyczącymi układu pokarmowego mogą być ponadto:

  • biegunki,
  • choroby przyzębia,
  • wzdęcia
  • żylaki (wystąpić mogą zarówno żylaki przełyku, jak i odbytu),
  • zespół Mallory’ego-Weisa,
  • refluks żołądkowo-przełykowy,
  • przewlekłe nudności.

Wątroba jest narządem, któremu alkohol szkodzi najbardziej, właśnie w wątrobie zachodzi metabolizm alkoholu. W pierwszej kolejności dochodzi do jej stłuszczenia, lecz ze względu na duże właściwości regenerujące w przypadku zaprzestania picia może dojść do cofnięcia tych zmian. Jeżeli natomiast wątroba jest ciągle poddawana działaniu alkoholu następuje rozwój przewlekłego, alkoholowego zapalenia wątroby. W następstwie tych zmian może dojść do nieodwracalnego zwłóknienia wątroby, które w ostateczności prowadzi do marskości wątroby.

Nadużywanie alkoholu ma również negatywny wpływ na trzustkę, w przypadku dłuższego działania etanolu może dojść do ostrego, jak i przewlekłego zapalenia trzustki. W wyniku nadużywania alkoholu przez dłuższy czas może dojść do zaburzenia funkcji wydzielniczej tego gruczołu, objawia się to zaburzeniem gospodarki węglowodanowej, co w dalszej konsekwencji prowadzi do cukrzycy.

Skutki nadużywania alkoholu: układ krwionośny

Skutkami picia alkoholu w większej ilości jest zaburzenie wchłaniania substancji mineralnych i odżywczych. Dochodzi do niedoboru m.in. żelaza i kwasu foliowego co prowadzi do wystąpienia anemii, która objawia się bladością skóry jak oraz spadkiem sił.

Skutki nadużywania alkoholu: układ nerwowy

Alkohol wywiera bezpośredni, toksyczny wpływ na komórki układu nerwowego. Skutkiem może być polineuropatia, czyli uszkodzenie wielu różnych nerwów. Objawy, które bywają skutkiem nadużywania alkoholu i polineuropatii, to zaburzenia czucia (np. w formie mrowień), dolegliwości bólowe (związane z uciskaniem nerwów), a czasami nawet niedowłady i porażenia. Uszkodzenia mogą być generowane również w obrębie nerwu wzrokowego, czego efektem bywa zarówno pogorszenie widzenia, jak i – w skrajnych przypadkach – nawet ślepota.

Alkohol pity w nadmiernych ilościach prowadzi do zmian w psychice oraz zachowaniu. W skrajnych przypadkach może powodować zmianę charakteru oraz prowadzić do zanikania odczuwania wyższych emocji jak miłość. Zażywanie alkoholu może prowadzić do zaburzeń funkcji poznawczych, zaburzeń koncentracji oraz zaburzenia pamięci.

W klasyfikacji występuje wiele zespołów chorobowych będących skutkiem nadużywania alkoholu. Są to między innymi:

  • zespół Ottela (związany z patologicznymi urojeniami zazdrości),
  • depresja alkoholowa,
  • otępienie alkoholowe,
  • psychoza Korsakowa,
  • przewlekła psychoza alkoholowa (w której pojawiają się omamy, głównie słuchowe, oraz powiązane z nimi urojenia – zazwyczaj o treści prześladowczej),
  • encefalopatia Wernickego.

Alkohol pity w dużych ilościach jest często przyczyną występowania zachowań impulsywnych. Przyczynia się do problemów z kontrolowaniem własnych emocji co prowadzi do zachowań agresywnych w stosunku do otoczenia jak i samego siebie. Może prowadzić do skłonności samobójczych.

Skutki nadużywania alkoholu: układ rozrodczy

Wbrew ogólnie przyjętej opinii alkohol nie jest afrodyzjakiem, jest na odwrót. Zbyt duże spożywanie napojów alkoholowych prowadzi do spadku popędu seksualnego i prowadzi do obniżenia jakości życia seksualnego. U mężczyzn może objawiać się zaburzeniami erekcji, a nawet na skutek uszkodzenia nerwów zaangażowanych w występowania wzwodu może dojść do trwałej impotencji.

Natomiast u kobiet nadużywających alkoholu występuję zaburzenie miesiączkowania. W konsekwencji zmiana rytmu krwawień a nawet może przyczynić się przedwczesnego wystąpienia menopauzy.

 

 

 

 

 

 

 

Skutki nadużywania alkoholu: układ sercowo-naczyniowy

Nadmierne spożywanie alkoholu przyczynia się do występowania problemów z prawidłowym funkcjonowaniem serca oraz naczyń krwionośnych. Następstwami nadużywania może być podwyższone ciśnienie tętnicze oraz zaburzenia rytmu serca. Odnotowuję się przypadki kiedy serce powiększa swoje rozmiary i w konsekwencji staje się niewydolne.

Skutkami nadużywania alkoholu jest również zwiększone ryzyko zawału serca oraz udaru mózgu.

Umów się na wizytę

Napisz do nas, a my postaramy się odpowiedzieć jak najszybciej to możliwe.